Український політикум чим далі то все більше нагадує реаліті-шоу, на кону в якому стоїть отримання влади, як інструменту збагачення певної групи осіб, які з часом переросли у цілі клани. Саме між цими кланами з певною періодичністю завдяки виборам відбувається перерозподіл важелів впливу та матеріальних благ. При цьому виборці часто реагують на доволі абсурдні гасла, на кшталт високої пенсії та зарплатні, ліквідації корупції таолігархів тощо. А з чого саме все це буде братись на практиці, майже ніхто з публічних політиків пояснити не може. І це стало абсолютною нормою, тому від виборів до виборів з перервою на Революцію, яка ще жодного разу не була доведена до кінця, ми бачимо цілком успішну ротацію професійних політиків, але по факту – професійних шоу-менів, які з екранів телевізорів та численних білбордів намагаються вкотре сподобатись пересічному громадянину, аби, заручившись його підтримкою на виборах, знову урвати свій шмат влади.

Одним з останніх великих реаліті-шоу, за яким з диванів перед телевізорами спостерігала вся країна, – турне нової команди талановитих шоу-менів на чолі з Саакашвілі. Після не надто вдалого завершення першого сезону («Сьогодні – Одеська область, а завтра – вся Україна»), розпочато другий сезон, який став ще цікавішим: тут і епічні сцени з героїчним проривом кордону, і драматичні історії стосунків з представниками набридлої всім «політичної еліти». Наразі готується продовження цього дійства, що безперечно викличе зацікавлення у пересічного глядача. Але чи має сенс брати участь у цих театралізованих виставах українським націоналістам? Для нас важливими є системні перетворення в країні, а не участь у ролевих іграх на боці одного з кланів, жоден з яких не ставить за мету ліквідацію нинішньої системи. В цій боротьбі йдеться виключно про перерозподіл владних повноважень, при повному збереженні сутнісних підстав існування пострадянських механізмів, що забезпечують зацікавленим гравцям доступ до використання ресурсів країни.

Кожен з гравців нинішнього політичного спектаклю зацікавлений у залученні на свій бік націоналістів, як найбільш дієвої та організованої сили, але який зиск від цієї участі українському суспільству в цілому і націоналістам зокрема? Якщо, звичайно, не йдеться про банальне заробітчанство. Ігри з перерозподілу владних повноважень жодним чином не впливають на загальну ситуацію в країні та її стратегічний розвиток. Націоналістам потрібно йти власним політичним шляхом і реалізовувати власні принципи, а не слідувати у фарватері чужорідних кланів і груп впливів.