7 жовтня 1571 року відбулась морська битва при Лепанто (затока на південь від узбережжя континентальної частини Греції), в якій війська Священної ліги тріумфально розгромили флот Османської імперії, зупинивши просування турків на південь Європи. З обох сторін у битві приймали участь по понад 200 кораблів, більшість з яких складали галери.

В другій половині 16 ст. християнські держави середземноморського узбережжя перебували під постійним тиском з боку Османської імперії. Розуміючи небезпеку, вони вирішили створити коаліцію — Священну лігу, головним натхненником якої був папа Пій V. 25 травня 1571 року було підписано тристоронню угоду між Венецією, Іспанською імперією та Ватиканом. Флот Священної ліги на момент битви представляв собою коаліцію, до якої входили: Іспанська імперія, Венеціанська республіка, війська Папи Римського, Мальтійського ордену, Генуї, Сицилії, Неаполя, Савої, Тоскани та Парми.

Поразка в битві стала серйозним ударом для турків, які до цього не програли жодної морської битви з 15 сторіччя. Імперія втратила майже весь свій флот та близько 30 000 чоловік загиблими.