29 вересня 2003 року під приводом захисту від розмиття узбережжя Таманського півострова влада Краснодарського краю розпочала будівництво дамби, яка мала б з’єднати український острів Тузла з російським берегом. Після того, як російські будівельники досягли українських територіальних вод, МЗС України направило МЗС Росії ноту протесту, що спричинило один з найсерйозніших скандалів за всю історію нашої Незалежності.

Будівництво дамби було зупинене 23 жовтня за 102 метрів від сухопутного державного кордону України після того, як у Москві Леонід Кучма і Володимир Путін погодили положення «Договору про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки», підписаного у грудні 2003 року. 2 грудня на Тузлі відкрилася нова українська прикордонна застава, проте питання демаркації російсько-українського кордону в акваторії Керченської протоки так і залишилось невирішеним.

В українському суспільстві досі є на диво популярною думка про те, що до початку анексії Криму та війни на Донбасі українсько-російські відносини завжди мали добросусідський контекст, що, як нам невтомно нагадує історія, абсолютно не має нічого спільного з реальністю. Конфлікт навколо острова Тузла є черговим підтвердженням загарбницької політики, яку Московія завжди підступно провадила для розширення впливу на Україну з подальшим її захопленням. Якщо не відкритим військовим шляхом – то спробами впровадження власних агентів впливу на внутрішньополітичні процеси.

На фото – прикордонна застава на острові Тузла.