27 жовтня 1430 року помер Вітовт Кейстутович, або Вітовт Великий, – литовський і руський державний діяч, Великий князь Литовський і Руський.

Держава, яку очолював Вітовт протягом 38 років у 1392–1430 рр., була багато в чому унікальною. Незважаючи на історичну назву («Велике князівство Литовське»), етнічні литовці (жомоїти) становили там менше десятої частини населення. Протягом майже двох століть Велике князівство було спільною державою литовського, українського та білоруського народів.

Під проводом Вітовта було здійснено два переможних походи проти Золотої Орди у 1397-1398 рр. Також, він вів тривалу боротьбу з татарами, намагаючись витіснити їх з українського Причорномор’я. 12 серпня 1399 литовсько-руські війська на чолі з Вітовтом були розбиті татарськими загонами у битві над Ворсклою. Але в 1420-х Вітовт зумів розширити свої володіння аж до Чорноморського узбережжя та, виконуючи плани «великого княжіння на всій руській землі», розбудував на півдні українських земель систему опорних укріплень, було закладено фортеці та морські порти у південних степах і ряд військових поселень на Південному Бузі. Вітовт сприяв розвиткові торгівлі, ремесел, запроваджував у містах, в тому числі й в Україні, магдебурзьке право.

Протягом 1406-1408 рр. Вітовт здійснив три походи у Московське князівство, встановивши в 1408 кордони між Литвою та Московією у верхів’ях ріки Ока. Московський князь Василь I був змушений визнати приналежність до Великого князівства Литовського Смоленської землі та Верхівських князівств. У 1410 Вітовт разом з Ягайлом очолював польсько-литовсько-руські війська, які завдали нищівної поразки німецьким рицарям у Грюнвальдській битві, зупинивши будь-які спроби просування німців на схід.

1429 р. в Луцьку Вітовт скликав з’їзд, на якому повинен був коронуватися королівською короною. Але коронування не відбулося, бо поляки, що не хотіли зростання ролі Великого князівства Литовського та перетворення його на королівство, перехопили корону й порубали її на частини. Невдовзі після цього Вітовт Великий помер власною смертю у віці 80 років.

На фото зображений пам’ятник Вітовту Великому в місті Каунас (Литва).