21 жовтня 1947 року розпочалась найбільша депортація населення Західної України, яка увійшла в історію під назвою операція «Захід». Проведена з метою ліквідації соціальної бази українського визвольного руху, вона торкнулась понад 26 тисяч сімей повстанців, вивезених у віддалені райони Сибіру і Казахстану. Протягом доби виселили 26 644 родини, загалом 76 192 осіб: 18 866 чоловіків, 35 152 жінки та 22 174 дитини. У такий спосіб радянське керівництво сподівалося остаточно знищити соціальну базу українського підпілля у регіоні та, врешті-решт, саме підпілля.

Для проведення операції «Захід» у розпорядження Міністерства державної безпеки (МДБ) УРСР було передано близько 30 тисяч військовослужбовців. Слідкувати за проведенням операції мали спеціально прислані для цього в Україну заступник міністра держбезпеки СРСР Афанасій Блінов, начальник Головного Управління військ МДБ СРСР Петро Бурмака та генерал-лейтенанта Олександр Вадіс. Всі вони пізніше отримали нагороди за вдало проведену операцію. Загалом же було задіяно 15 750 осіб керівного складу силових відомств.

Операція розпочалася 21 жовтня 1947 року о 2-й годині ночі у Львові, о 6-й ранку процес набрав масового характеру по всій Західній Україні. Людей доправляли до шести заздалегідь створених збірних пунктів у Львові, Чорткові, Дрогобичі, Рівному, Коломиї та Ковелі. Люди не мали можливості підготувати собі їжу чи теплі речі. Їх швидко вантажили на підводи або у вантажівки й доправляли до залізниць. На збори виділяли 2 години, однак на практиці ці приписи ігнорувалися, намагаючись виконати плани за рекордно короткий час.

Під час виселення виявляли підпільні криївки, вилучали зброю, націоналістичну літературу й антирадянські листівки, брали у полон учасників підпілля, знищували повстанців. Траплялися випадки збройного спротиву підпілля виселенській акції, однак вони не мали значного успіху. Аби запобігти спробам повстанців звільнити депортованих, всі дороги та вузлові станції були взяті під контроль військами МДБ. Враховуючи попередній досвід проведення виселенських акцій, аби не допустити нападів боївок ОУН на ешелони із депортованими, напередодні операції дороги, перехрестя, залізничні станції та колії патрулювали війська МДБ. Протягом двох днів було депортовано більшість родин, які потрапили до списків так званого «спецконтингенту». 26 жовтня 1947 року операція «Захід» була завершена.

Злочинна акція проти людяності зумовила суттєве зменшення сільського населення, порушила статеву та вікову структуру мешканців Західної України. В атмосфері страху і терору селяни стали активніше записуватися у колгоспи, аби убезпечити себе від можливих репресій. Депортація пришвидшила колективізацію західноукраїнського села та знекровила соціальну базу українського націоналістичного підпілля. Операція «Захід» відбувалась в той же рік, коли і сумнозвісна операція «Вісла», що свідчить про узгодженість спільних дій Радянського та Польського урядів проти українського населення.