2 листопада 1708 року сталась Батуринська трагедія, або «Різанина в Батурині» – військова операція зі знищення козацької столиці, міста Батурин, проведена московськими військами під проводом князя Меншикова.

В 1700 році розпочалась затяжна та кровопролитна війна між Московським царством та Шведською імперією за панування на Балтиці, а в цілому – і у всій Східній Європі. Україна, що на той час була у складі Московії, постачала московським військам живу силу, амуніцію, фураж та продовольство. З приходом Карла ХІІ в Україну гетьман Іван Мазепа уклав з королем Українсько-Шведський союз та виступив проти Петра І. Слідом за гетьманом, на бік шведів перейшло й Військо Запорізьке на чолі з кошовим отаманом Костем Гордієнко. Мазепа планував заручитись підтримкою шведів для визволення Україні з пазурів Петра І. Дізнавшись про те, що шведські війська планують зимувати у Гетьманській столиці, Батурині, де було вдосталь провізії та амуніції, московський цар дав наказ Меншикову знищити гетьманську столицю, аби помститись Мазепі за «зраду» та позбавити шведське військо місця для зимування.

Напередодні штурму міста Меншиков командував 20 драгунськими полками, які налічували від 15 до 20 тис. драгунів. Оборону Батурина очолив сердюцький полковник Дмитро Чечель. На пропозицію московитів скласти зброю козаки відповіли, що скоріше вмруть, ніж віддадуть столицю ворогу. Кілька разів Меншиков кидав свої війська на штурм козацької твердині, але влучний гарматно-рушничний вогонь разив ряди атакуючих.

Батурин, добре укріплена фортеця з належним запасом провізії і боєприпасів, міг витримати і багатомісячну облогу. Але в ніч проти 2 листопада один з полкових старшин Прилуцького полку Іван Ніс прийшов до Меншикова і повідав йому про таємний лаз, що вів у фортецю. Московське військо, скориставшись підземним ходом, вступило в місто.

Незважаючи на запеклий опір, стримати натиск московських військ козакам не вдалося. У місті почалась різанина, не щадили ні жінок, ні дітей. Козацьку столицю було розграбовано та спалено дотла. За різними оцінками загинуло від 11 до 20 тисяч батуринців. Такою була помста за спробу Мазепи звільнити Україну від московського ярма.

На фото зображено Меморіал пам’яті жертв Батуринської трагедії.