16 вересня 2000 року в Києві зник громадський діяч, засновник інтернет-видання «Українська правда» та опозиційний журналіст Георгій Ґонґадзе. 2 листопада того ж року в лісі біля Таращі, під Києвом, було знайдено обезголовлений труп, в якому дружина і друзі впізнали Георгія.

Його було викрадено і вбито за наказом вищого керівництва держави працівниками служби зовнішнього спостереження МВС України на чолі з генералом Олексієм Пукачем, що стало відомо після «Касетного скандалу»(плівок Мельниченка). В розмовах, записаних співробітником Служби Охорони Президента Миколою Мельниченком, беруть участь Кучма та його найближчі помічники — Глава Адміністрації Президента Володимир Литвин, Міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко та керівник СБУ Л. Деркач, які обговорюють діяльність Гонгадзе і вирішують, як з ним бути.

Зникнення та вбивство Георгія Ґонґадзе викликало широкий резонанс в Україні та за її межами. Акції протесту проти його зникнення та вбивства переросли у широкомасштабні протестні дії відомі під назвою «Україна без Кучми», наслідком якої стали масові репресії патріотів («справа 9 березня») та консолідація опозиційних сил у боротьбі з режимом Кучми.