13 жовтня 1991 року у Львові відбувся установчий з’їзд Соціал-національної партії України. Партія утворилась на базі організацій “Варта Руху”, “Українські ветерани Афганістану”, Організації української молоді “Спадщина”, Студентського братства міста Львова.

Ідейна основа СНПУ — соціал-націоналізм. В статуті СНПУ метою діяльності партії зазначалося: «Сприяння розбудові незалежної Української Соборної Держави на засадах соціальної та національної справедливості, гармонійного поєднання інтересів суспільства й держави». Пріоритетним відповідно є побудова національної держави, де суб’єктом державності виступає автохтонна нація. Ідеологи СНПУ спиралися на праці ідеолога Організації Українських Націоналістів (ОУН) 1930-х рр. Миколи Сціборського. У зовнішній політиці СНПУ орієнтувалася на створення «Великої України».

З самого початку своєї діяльності партія намагалась позиціювати себе месіанським загальноєвропейським рухом. 19 листопада 1995 р. під час своєї презентації у львівському театрі ім. Марії Заньковецької представники СНПУ заявили: «У зв’язку з перспективою масової деградації людей і цілих народів, ми є останньою надією Білої Раси і людства взагалі…».

Саме СНПУ стала фундаментом для розвитку націоналістичного руху та базою для створення в майбутнього таких організацій, як «Патріот України» та Соціал-Національна Асамблея, що в своїх принципах дотримується тих же світоглядних принципів.